75 789 13 30 kontakt@szpitalpopielowek.pl
Fizykoterapia
Fizykoterapia, obok kinezyterapii, należy do rodzajów fizjoterapii. Podczas tego rodzaju rehabilitacji do celów leczniczych terapeuci wykorzystują różnorodne zjawiska fizyczne wywołujące bodźce fizykalne. Bardzo często zabiegi fizykoterapii bywają przez pacjentów mylnie nazywane fizjoterapią – jak już wspominaliśmy, drugie pojęcie jest znacznie szersze. W naszym szpitalu z tego rodzaju terapii może skorzystać każdy wymagający tego pacjent, zarówno jako formy leczenia uzupełniającego, jak i jako formy leczenia podstawowego.
Fizykoterapia – co to?
Jak wspomnieliśmy we wstępie, fizykoterapia jest rodzajem rehabilitacji medycznej, zaliczanej do fizjoterapii. Opiera się na wykorzystywaniu zjawisk fizycznych do osiągania celów leczniczych. W jej ramach popularnie wykorzystuje się między innymi:
- prąd elektryczny,
- magnetyzm,
- światło,
- ultradźwięki,
- niskie temperatury.
Za ich pomocą oddziałuje się na zmienione chorobowo miejsca, w celu osiągnięcia terapeutycznych rezultatów. O tym, czy dla pacjenta odpowiednie będą w fizykoterapii pole magnetyczne, ultradźwięki, lub inne zabiegi, każdorazowo decyduje specjalista, po zapoznaniu się z chorobami, urazami oraz potrzebami pacjenta.
Po co stosuje się fizykoterapię?
Zabiegi fizykoterapii mogą służyć między innymi usprawnieniu mięśni po różnego rodzaju urazach, czy też przynoszeniu ulgi w różnych dolegliwościach bólowych. Za każdym razem celem nadrzędnym jest poprawa komfortu życia pacjenta. Dzięki odpowiednio dobranej do potrzeb pacjenta terapii możliwa jest skuteczna walka z dolegliwościami bólowymi, a także przyspieszenie procesu regeneracji po urazach. Stosowanie fizykoterapii polecane jest jako dodatek do innych działań podejmowanych w ramach rehabilitacji.
Wysokiej klasy specjaliści fizykoterapii
Każdy pacjent poddający się fizykoterapii w naszym szpitalu może mieć pewność, że znalazł się pod fachową opieką. Współpracujemy z pełnymi empatii specjalistami, którzy potrafią nie tylko dobrać odpowiednią terapię do potrzeb każdej osoby, ale także znaleźć z nią wspólny język. Dzięki temu przebiega ona w przyjaznej atmosferze, z nastawieniem na osiągnięcie jak najlepszych efektów. Z rehabilitacji i fizjoterapii w Popielówku można skorzystać w ramach usług współfinansowanych przez NFZ – zapraszamy.
Elektroterapia
Elektroterapia to inaczej leczenie prądem. Jest to zabieg, podczas którego stosuje się różnego typu lecznicze prądy – stałe lub zmienne, o różnej częstotliwości. Elektroterapia jest odmianą fizykoterapii i stosowana jest w leczeniu objawowym schorzeń między innymi układu ruchu.
Wskazania do elektroterapii:
Prąd ma działanie przeciwbólowe i zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia ukrwienie, przyspiesza procesy regeneracji tkanek oraz sprawia, że obrzęki lepiej się wchłaniają. Wskazania do zastosowania elektroterapii to:
- stany przewlekłego lub ostrego bólu kręgosłupa
- różnego rodzaju dyskopatie
- nerwobóle
- choroba zwyrodnieniowa stawów
- choroby reumatyczne
- dystrofie mięśniowe
- stany po urazach narządów ruchu np. po złamaniach, stłuczeniach i skręceniach
- zapalenie tkanek miękkich
- rwa kulszowa
- bóle głowy, w tym bóle migrenowe
- bóle w przebiegu osteoporozy.
Efekty elektroterapii:
Elektroterapia to zabiegi przynoszące ulgę w dolegliwościach bólowych oraz stanach zapalnych. Pobudzają one też głębiej położone warstwy tkanek i mięśni, poprawiają ich ukrwienie, a co za tym idzie – ich odżywienie, prowadząc tym samym do ich szybszej regeneracji. Stymulowana prądem tkanka staje się lepiej ukrwiona, co przyspiesza wchłanianie się obrzęków i wysięków.
W stanach pourazowych elektroterapia pozwala przywrócić osłabionym mięśniom siłę, w przypadku przykurczów związanych z przebiegiem różnych chorób – pozwala rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ich napięcie. Czasami podczas elektroterapii podawany jest miejscowo lek (zazwyczaj przeciwbólowy i przeciwzapalny) – działanie prądu sprawia, że substancje lecznicze lepiej i szybciej się wchłaniają, dając dobre efekty terapii.
Co nas wyróżnia:
Elektrostymulacja z wykorzystaniem EMG (nerwowo mięśniowa EMS, ETS).
elektrostymulacja stosowana w nietrzymaniu moczu – dopochwowa i doodbytnicza
Krioterapia
Krioterapia nazywana jest inaczej leczeniem zimnem. Wykorzystuje powietrze o odpowiednio niskiej temperaturze, ciekły azot lub dwutlenek węgla. W wyniku działania bodźca chłodzącego, dochodzi do reakcji organizmu, którą podzielić można na dwa etapy. W pierwszym następuje szybkie obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie przepływu krwi. Spadek przewodnictwa nerwowego pozwala na uzyskanie efektu znieczulającego, dodatkowo obniża się temperatura tkanek i spowalnia przemiana materii. W drugim etapie zaistniałe zmiany prowadzą do odpowiedzi obronnej, polegającej na gwałtownym rozszerzeniu naczyń i szybkiemu zwiększeniu ukrwienia. Dzięki temu poprawia się zaopatrzenie tkanek w tlen, substancje odżywcze, a także mediatory o działaniu przeciwzapalnym. Nasilenie przemiany materii w miejscu objętym zabiegiem skutkuje jego przyspieszoną regeneracją.
Wskazania do krioterapii:
Wskazania do stosowania tej metody obejmują między innymi:
- urazy sportowe i powypadkowe
- stany zapalne tkanek miękkich
- stany po złamaniach kości
- reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa
- zmiany zwyrodnieniowe
- rwa kulszowa, nerwobóle
- stany pooperacyjne więzadeł, ścięgien, mięśni oraz kości.
Efekty krioterapii:
Zarówno krioterapia miejscowa, jak i ta ogólnoustrojowa w kriokomorze wywołują pozytywne skutki w organizmie, m.in. działanie:
- przeciwzapalne
- przeciwbólowe
- przeciwreumatyczne
- obniżające napięcie mięśniowe
- przeciwkrwotoczne i redukujące krwawienie
- zmniejszające obrzęki obwodowe
- podnoszące poziom testosteronu, serotoniny, adrenaliny oraz osocza
- pobudzające
- zwiększające zakres ruchu w stawach
- zwiększające wydolność organizmu oraz wydajność mięśniową
Masaż rehabilitacyjny
Masaż rehabilitacyjny, nazywany też masażem leczniczym to jedna z metod fizjoterapii, której głównym celem jest zmniejszenie bólu, napięcia i zapobieganie chorobom ortopedycznym, neurologicznym i reumatologicznym.
Wskazania do masażu leczniczego:
Najczęściej zalecany jest przy problemach takich jak:
- choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa
- zmęczenie mięśni po intensywnym wysiłku
- przykurcze mięśni
- stany po urazach, tj. złamaniach, skręceniach, zwichnięciach, stłuczeniach
- dysfunkcjach narządów ruchu
- stany pooperacyjne
- zapalenie stawów
Efekty masażu:
- reguluje napięcie masowanych mięśni
- pobudza fizjologiczne funkcje skóry
- uśmierza ból
- przyśpiesza wypoczynek mięśni
- rozluźnia tkankę bliznowatą
- odpręża psychicznie
- normalizuje układ autonomiczny i jego czynność
- pobudza procesy przemiany materii
W ramach umowy z NFZ realizujemy trzy rodzaje masażu:
- Masaż klasyczny, czyli najpowszechniejsza forma masażu,
- drenaż limfatyczny stosowany w celu redukcji obrzęków (stosowany bądź po urazach jak również w chorobach onkologicznych np. po mastektomii)
- Masaż mechaniczny BOA, jest on formą drenażu limfatycznego wykonywanego przy pomocy urządzenia do sekwencyjnego masażu uciskowego kończyn górnych i dolnych oraz obręczy biodrowej, pośladków i brzucha.
Terapia zajęciowa
Terapia zajęciowa stosowana w naszym Szpitalu przynosi doskonałe efekty. Jej zadaniem jest uaktywnienie pacjentów, których dotknęły ograniczenia ruchowe oraz sprawnościowe. W trakcie spotkania terapeuta zajęciowy ściśle współpracuje z podopiecznym, dobierając ćwiczenia w taki sposób, aby były one w stu procentach dopasowane do jego potrzeb. Tylko w takim wypadku można mieć pewność, że osiągnie się najlepsze możliwe rezultaty.
Terapia zajęciowa dla seniorów – różnorodne ćwiczenia
W trakcie terapii zajęciowej wykorzystuje się różnego rodzaju ćwiczenia, które mają za zadanie pomóc seniorom w bardzo wielu kwestiach. Oddziałują one między innymi na poprawę:
- sprawności fizycznej,
- samopoczucia,
- rozwoju intelektualnego,
- funkcjonowania w społeczeństwie,
- samodzielności.
W zależności od potrzeb, terapia zajęciowa dla osób starszych może być prowadzona indywidualnie lub w grupach. Podczas jej trwania wykonuje się ćwiczenia ruchowe, integracyjne i artystyczne, a także podejmuje inne aktywności zaliczane do zajęć psychoruchowych. W naszym Szpitalu zajęcia terapii zajęciowej prowadzą doświadczeni terapeuci, którzy wiedzą jak dotrzeć do każdego pacjenta.
Zajęcia terapii zajęciowej mogą mieć różne oblicza
Terapia zajęciowa dla seniorów, ale także i dla osób młodszych, jest doskonałym sposobem na powrót do sprawności. Polecamy ten rodzaj fizycznej rehabilitacji wszystkim osobom, bez względu na ich wiek. Warto wiedzieć, że może ona mieć różne oblicza (i dlatego zawsze powinna być dobrana pod kątem potrzeb i możliwości pacjenta) – na przykład szczególnym rodzajem terapii zajęciowej jest kinezyterapia.
Hydroterapia
Hydroterapia, znana także jako aquaterapia oraz wodolecznictwo, zaliczana jest do fizjoterapii. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się w niej lecznicze właściwości wody, która pomaga się odprężyć i zrelaksować. Także w naszym Szpitalu chętnie korzystamy z tej metody wspomagającej konwencjonalne leczenie i proponujemy naszym pacjentom różne zabiegi z zakresu hydroterapii.
Hydroterapia – wskazania do jej wykonania
Ta forma fizjoterapii należy do niezwykle popularnych. Nic dziwnego – woda jest w stanie przynieść ukojenie pacjentom cierpiącym z powodu wielu bardzo różnych schorzeń. Jako wskazanie do hydroterapii wymienia się między innymi:
- schorzenia i dolegliwości ze strony układu krążenia,
- problemy oraz schorzenia układu nerwowego,
- schorzenia i dolegliwości ze strony układu ruchu,
- problemy i schorzenia układu oddechowego,
- choroby reumatyczne,
- stany lękowe, nerwicę, permanentny stres, problemy ze snem.
Zabiegi z zakresu hydroterapii polecamy wszystkim osobom, które cierpią na podane wyżej schorzenia, bez względu na ich wiek. Gorąco zachęcamy do przetestowania uzdrawiającej mocy wody na własnej skórze.
Hydroterapia – zabiegi jakie można wykonać
Zabiegi prowadzone w ramach hydroterapii mogą mieć różnorodny charakter. Należy pamiętać o tym, że obowiązkowo muszą być one zawsze dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zabiegi, które można wykonać dzielimy na:
- te, które wykorzystują hydrostatyczne ciśnienie wody (wszelkiego rodzaju kąpiele – całkowite, częściowe, kinezyterapeutyczne, perełkowe, tlenowe, aromatyczne oraz masaż podwodny);
- te, które wykorzystują ciśnienie strumienia wody (polewanie, natryski ruchome oraz stałe);
- te, które wykorzystują tkaniny (nacieranie, zmywanie, zawijanie, okłady oraz kompresy).
Laseroterapia
Laseroterapia to niezwykle uniwersalna metoda leczenia oraz oddziaływania na organizm, wykorzystywana w wielu branżach (np. medycznej, kosmetycznej, stomatologicznej). Kontakt tkanek ciała pacjenta z wiązką światła o odpowiednio dobranym natężeniu, mocy i długości może mieć efekty lecznicze. Laser popularnie stosowany jest także w rehabilitacji, ponieważ przyczynia się do walki z dolegliwościami bólowymi. Zachęcamy naszych pacjentów do korzystania z laseroterapii, w której wykorzystujemy wysokiej klasy laser wysokoenergetyczny.
Laseroterapia punktowa – dla kogo?
Współcześnie często stosuje się laser w rehabilitacji oraz leczeniu różnych schorzeń. Jest on uniwersalnym narzędziem, które sprawdza się zwłaszcza w walce z dolegliwościami bólowymi, ale także z różnymi schorzeniami (np. z zakrzepicą żylną). W naszym Szpitalu prowadzona jest między innymi:
- laseroterapia punktowa,
- laseroterapia kolana,
- laseroterapia kręgosłupa,
- laseroterapia po różnego rodzaju urazach (zwichnięcia, stłuczenia, złamania itd.).
Laser na kręgosłup lub kolano to doskonała propozycja dla osób starszych, które na co dzień zmagają się z bólem. Polecamy także zabiegi z wykorzystaniem lasera, które korzystnie wpłyną na poprawę krążenia.
Laseroterapia – bezpieczna pomoc w walce z bólem
Zachęcamy do korzystania z zabiegów rehabilitacyjnych z wykorzystaniem lasera. Każdorazowo moc urządzenia, czas zabiegu oraz liczbę powtórzeń dobieramy tak, aby były one perfekcyjnie dopasowane do potrzeb pacjenta. Dzięki temu możemy skutecznie i bezpiecznie pomóc w walce z bólem.